Čítanie štruktúrnych vzorcov

Čítanie štruktúrnych vzorcov vyzerá na prvý pohľad zložito, avšak je pomerne jednoduché. Napr. štruktúrny vzorec močoviny:

 

 

 V prípade skrátených schém, ako je táto, neoznačujeme atómy uhlíka a vodíka chemickými značkami ako ostatné prvky. Prečo sa niekedy uhlík a vodík nezobrazuje? Jednoduché vysvetlenie. Tieto dva prvky sú najčestejšou súčasťou organických látok.

Na mieste, kde sa schádzajú všetky tri väzby(červený krúžok) a z nich je jedna dvojitá, bude len atóm uhlíka.

 

Takto vyzerá močovina v podrobnej schéme

Ako si dopočítať počet atómov vodíka, prípadne ako zistiť či tam ešte má ísť atóm vodíka?

Jednoducho. Treba vziať do úvahy, že atóm uhlíka má 4 valenčné elektróny. V našom prípade všetky štyri elektróny sa využijú na väzby: C------N , C------N , a dvojitá väzba C=====O, budú využité dva elektróny (viď obr)    -----> predstavte si to takto

 

 

 

Tie červené bodky sú štyri valenčné elektróny uhlíka

 

 

 

Ale napríklad metán CH4 nemôžeme skrátiť, lebo je to najjdenoduchší uhľovodík. Štruktúra môže byť skrátená len tak, že sú označené atómy vodíka a atóm uhlíka ostane neoznačený. Tu je ukážka

 

Takto vyzerá podrobná schéma:

 V niektorých prípadoch môže vyzerať vzorec aj takto (samozrejme hovoríme o úplne inom vzorci. Toto je vzorec kyseliny valproovej):

 

Tie dva neoznačené konce(červený krúžok) sú atómy uhlíka, pričom ku každému atómu uhlíka sú pripojené tri atómy vodíka:

Prečo tri atómy vodíka: Uhlík má štyri valenčné elektróny, v tomto prípade využije jeden elektrón na vytvorenie väzby medzi ďalším atómom uhlíka(modrý krúžok) a zvyšné tri elektróny využije na tri väzby s vodíkom. Všetky väzby: (C-----C , C-----H , C-----H , C-----H)

Ešte uvediem prípad v modrom krúžku. Uhlík vždy spája ostatné atómy, atómy vodíka sa k nemu len pripoja. Prečo? Atómy vodíka majú len jeden elektrón, pričom atómy uhlíka majú štyri valenčné elektróny. Pre pochopenie ukazujem celý vzorec:

 Zhrnutie

Neoznačuje sa: atómy uhlíka

                        atómy vodíka len v spojení s atómom uhlíka

Takže ak je nejaký bod neoznačený a vychádzajú z neho napr. tri väzby (čiary), bude tam ešte jedna väzba s vodíkom, ktorá sa v skrátenej schéme nemusí zakresliť.

Príklad:

Toto je kyselina mravčia (HCOOH)

Zjednodušený vzorec kyseliny mravčej(odborný názov kyselina metánová):

Dúfam, že vám to pomôže. Ďakujem za pozornosť.

 

 

Vyhľadávanie

Marek Hladniš